canadian pharmacy online

Zmiany, zmiany, zmiany czyli co przyniesie nam nadchodzący 2013?

admin, 04 January 2013, Brak komentarzy
Kategorie: Artykuły, Bez kategorii
Tagi: , , ,

Jak co roku, przekazuję garść informacji dotyczących zmian jakie nadchodzą wraz z nowym rokiem, a trzeba przyznać, że w tym roku ta garść jest naprawdę pełna.

Pierwsza zmiana dotyczy podniesienia płacy minimalnej, która dojdzie do kwoty 1600 złotych brutto, z takim zastrzeżeniem, że osoby, dla których jest to pierwsza praca, będzie to 80% powyższej sumy. Wraca także przepis, który obowiązywał jeszcze kilka lat temu, mianowicie, jeśli święto państwowe wypadnie w dzień powszechnie uważany za wolny, a więc w sobotę bądź niedzielę, będziemy musieli otrzymać dodatkowy dzień wolny, czyli niejako odebrać sobie tę stratę. Jest to też pierwszy rok, kiedy nie przejdziemy na emeryturę w wieku 60 lat w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn. Teraz, co każde cztery miesiące, moment przejścia na emeryturę wydłuży się o jeden miesiąc, tak, aby docelowo w 2040 skończyło się na 67 latach w przypadku kobiet.

Pozostając przy temacie płci pięknej, warto zauważyć, że znacznie podniesiono długość zasiłku macierzyńskiego. Obecnie wynosi on 24 tygodnie, z czego cztery tygodnie stanowi jedynie urlop dodatkowy. Natomiast od 1 września 2013, kobieta będzie miała prawo spędzić rok ze swoim dzieckiem, chociaż warto wiedzieć przy tym, że nie będzie to już 100 procent jej dotychczasowego wynagrodzenia, ale 100% przez pierwsze pół roku i 60%przez pozostały okres,  bądź 80%,  zależnie od tego w jakim terminie zgłosi fakt chęci dłuższego pozostania z dzieckiem. Ojciec również ma prawo do urlopu, który wynosi  dwa tygodnie, z adnotacją, że powinien go wykorzystać zanim malec ukończy dwanaście miesięcy. I jeszcze jedna, istotna informacja, szczególnie dla tych zatrudnionych na umowy o dzieło, bowiem w końcu będzie im przysługiwało prawo do urlopu macierzyńskiego, jeśli tyko zdecydują się na opłacanie składki na ubezpieczenie chorobowe.

Niestety, żeby nie było tak do końca różowo, dotychczasowe odpisy na Internet przejdą do lamusa, i z przywileju odzyskania kosztów poniesionych na dostęp do Internetu skorzystają jedynie te osoby, które wcześniej nigdy takiej ulgi nie odliczyły.

Podobnie niezbyt dobre informacje mamy dla rodziców oczekujących na becikowe, ponieważ nie wszyscy staną się jego beneficjentami. Jeśli bowiem dochód w rodzinie na jedną osobę przekroczy kwotę 1922 złotych, pieniądze na dziecko nie będą przysługiwały. Również ulga na dzieci ulegnie zmianie, i od 2013 roku jeśli wraz z małżonkiem nasz dochód będzie wyższy niż kwota 112,000 tysięcy, zwrotu kosztów poniesionych na dziecko również nie dostaniemy.

A teraz zmiany dotyczące prowadzących działalności gospodarcze, a w szczególności tych małych  podmiotów. Zmieni się coś, co często stanowiło o być albo nie być firmy, i z którego powodu, małe przedsiębiorstwa często musiały po prostu ogłaszać upadłość. Chodzi mianowicie o płacenie podatku VAT, którego obowiązek uiszczania zostanie zniesiony do momentu, w którym kontrahent zapłaci nam fizycznie pieniądze a co za tym idzie, nie będzie można odliczyć od podatku tych faktur, których my również nie zapłaciliśmy.  Warto też wiedzieć, że jeśli faktura dotyczy kwoty mniejszej niż 450 złotych, będzie można wystawiać dokument uproszczony, zawierający jedynie NIP osoby kupującej, a nie pełne dane firmy, a w przypadku klientów stałych, otrzymamy także możliwość wystawiania miesięcznych faktur zbiorczych, co dla wielu zdaje się robić dość znaczną różnicę.

I na tym nie koniec zmian, pozostając przy temacie podatków, VAT-ów, i tym podobnych należy pożegnać się z odliczaniem VAT za materiały budowlane i przyjąć do wiadomości fakt, że gmina może podnieść podatek od nieruchomości jak i wybrać firmę zajmującą się wywozem śmieci, co dotychczas leżało w gestii właścicieli domów czy posesji.

I na koniec temat kierowców. Trzeba przyznać, że młodzi adepci jazdy nie będą mieli łatwo. Większa ilość pytań na egzaminie, dwuletni okres, nazwijmy go próbnym, obowiązkowy kurs doszkalający i w końcu odbieranie prawo jazdy za trzecim wykroczeniem to nowe perspektywy stojące przed świeżymi kierowcami.

Zmian rzeczywiście sporo biorąc pod uwagę fakt, ze pewnie nie wszystkie zostały wymienione. Ważne jest jednak to, żeby te, które będą nas osobiście dotyczyć, nie zatruwały nam życia, a były jak najbardziej pozytywne, czego sobie i Państwu życzę!

KomentarzeLeave a Reply:

Name *

Mail (hidden) *

Website